Obezite Terapisi

Obezite sorunu için davranış terapisi, bireye özgü planlanan bir psikoterapidir. Kilo vermek neden zordur, kilo vermenin psikoloji ile ilgisi nedir, kilo verme terapileri nasıl yapılmaktadır?...

İçerik Haritası

Psikiyatri Uzmanı Dr. Cem Öğe tarafından uygulanan Obezite Terapisi, yaşam kalitenizi artırmak için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Obezite sorunu için davranış terapisi, bireye özgü planlanan bir psikoterapidir.

Kilo Vermek Neden Zordur?

Çünkü kilo vermek için sadece davranışlarımızı değiştirmek, geliştirmek yeterli değildir. Davranış değişikliği ile birlikte yemek yeme, egzersiz gibi kavramlarla ilgili zihinsel şemalarımızın, yani düşünce yapımızın da değişmesi gerekir. Obezite terapisinde tüm bu değişimler hedef alınmaktadır.

Kilo Vermenin Psikoloji ile İlgisi Nedir?

Birtakım kavramları nasıl anlamlandırdığımız, bu kavramlara yüklediğimiz duygusal yükler, doğrudan psikolojik süreçlerimiz ile ilgilidir. Dr. Cem Öğe tarafından uygulanan Obezite terapisi, bu psikolojik süreçleri ele alarak kilo sorunlarınızı engellemeye yöneliktir.

Obezite Terapisi nedir? Kilo Verme Terapileri Nasıl Uygulanır?
Obezite Terapisi nedir? Kilo Verme Terapileri Nasıl Uygulanır?

Obezitede Kilo Verme Terapileri Nasıl Yapılmaktadır?

1. Oturumda kavramların doğru öğrenilmesi, karar vermenin ve düşünce yapısının anlatılması amaçlanmaktadır. Obezite Terapisi konusunda teorik bilgileri edinmeye böylece başlarız.

2. Oturumda yeme davranışlarının eksikleri ve doğru yeme davranışları üzerinde tartışılır.

3. Oturumda egzersiz ve spor hakkında bilgi ediniriz. Uyku kalitesinin nasıl artırılacağını öğreniriz. Bu seansta kendi motivasyonumuzu artırma yöntemleri de öğrenilir.

4. Oturumda kendi düşünce yapımızı ve duygusal mimarimizi tanırız. İştah kavramını ele alır ve bir sorun olarak iştaha nasıl yaklaşacağımız anlatılır.

5. Oturumda öfke, üzüntü, kaygı gibi kavramlar hakkında eğitim verilir. İlgili kavramlarla yemek yeme arasındaki sorunlu ilişkilere çözüm önerileri sunulur. Mesela, öfkelenince yemek yiyorsak bunu nasıl engelleyeceğimiz hakkında fikirler edinmek gibi…

6. Oturumda farkındalık eğitimi verilir. Yemek yeme eylemi sırasında yemeğe odaklanabilmek, yemeğin zevkini daha iyi alabilmek, az yiyerek mutlu olabilmek, karın şişliğiyle değil, yemeğin lezeeti ile doygunluk elde etme öğretilir.

7. Oturumda yanlış yemek yeme davranışlarının nasıl değiştirileceği ile ilgili bilişsel davranışçı terapi (BDT) yöntemi hakkında bilgi verilir.

8. Oturumda motivasyonel görüşmelerle başarı şansını artıran kolay yöntemler üzerinde durulur. Dr. Cem Öğe ile Obezite Terapisi, yaşam kalitenizi artıran bir seçim olacaktır.

Dr. Cem Öğe
Dr. Cem Öğe

Obezite Terapistimiz, Psikiyatri Uzmanı Cem Öğe evli ve 2 çocuk babasıdır. İlk ve orta öğretimini sırasıyla Keskin Atatürk İlköğretim Okulu ve Maltepe Askeri Lisesi'nde tamamlamıştır. GATA Tıp Fakültesi'nde Üniversite eğitimini tamamlayan Cem Öğe, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Uzmanlığı yapmıştır. Diğer görev yerleri ise şöyle:

- Jandarma Eğitim Taburu Emirdağ/Afyon (2006-2008)
- Şırnak Jandarma Sınır Taburu (2008-2010)
- İzmir Jandarma Sınır Taburu (2010-2011)
- Çorlu Asker Hastanesi (2015-2016)
- Çorlu Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (2016-h devam ediyor)

Eğitimler:

- Bilişsel Davranış Terapi Eğitimi
- Hipno BDT Eğitimi
- EMDR Eğitimi

Çalışmalar:

- Grup Psikoterapisi ile kilo sorununa ve kişisel gelişime katkı sağlamaya yönelik terapiler.
- TRSM'de bipolar, psikotik bozukluk, şizofreni hastalarının takip ve tedavileri
- Psikiyatrik tanı-tedavi, bireysel ve grup psikoterapileri (depresyon, kaygı bozuklukları, fobik bozukluklar, travmalar ve kilo sorunları, obezite terapisi)

Formu

Call Now ButtonHemen Ara